HISTORIE KRUHOVÉHO TRÉNINKU
- Kruhový trénink se zrodil v USA a vyvinul ho americký fyziolog Bob Gajda
- Kruhový trénink je matkou kulturistiky a silových sportů, dříve nebyly s posilovnách moderní stroje na posilování různých svalových partií. Lidé si museli vystačit s činkami a osou a mezi jednotlivé cviky bylo vkládané aerobní cvičení (kardio)
- Poté byl kruhový trénink modifikován a upraven do nynější podoby.
PRINCIP KRUHOVÉHO TRÉNINKU
- Principem je maximální krevní cirkulace po celém těle, protože se přechází ze cviku jedné partie na cvik jiné svalové partie (většinou co nejvzdálenější) a běžně se jedná o pět až šest stanovišť, která se takto projdou bez odpočinku, a přestávka je až po ukončení jedné sekvence. To se opakuje většinou třikrát a je možné sestavit si třeba dvě sekvence.
- Systém tedy vycházel z principu prohnat co nejvíce krve svalovými partiemi, což je zásadní rozdíl od zcela převažujícího systému překrvení (flushing) - tedy nahnat do svalů pomocí postupného zatěžování svalových partií co nejvíce krve a sval maximálně prokrvit. Maximální krevní cirkulace má své výhody v průběžném odplavování únavových látek, zatížení celého těla, zrychlená redukce tuků.
- Tento systém prokrvení svalů po celém těle vede ke svalové námaze (tělo má větší plochu na zotavení) a tím pádem k redukci tuků
- Pokud je mezi jednotlivé silové cviky vložená aerobní činnost (kardio), posilujeme také náš kardiovaskulární systém. Což je často přehlíženým pozitivním efektem kruhového tréninku, že srdce a kardiovaskulární systém trénujete právě tak efektivně jako Vaše svaly. Tepová frekvence by se měla pohybovat dle stáří a kondice mezi 60 až 90 % maximální hodnoty a na této hodnotě by měla setrvat alespoň 20 až 30 minut.
VÝHODY KRUHOVÉHO TRÉNINKU
- Efektivně posiluje vaše svaly a srdce
- Efektivně spaluje tuky a formuje naši postavu
- Šetří naše klouby
- Je nezbytný pro každého sportovce!
- Rozvíjí naši flexibilitu
- Za velmi krátký čas spálíme velké množství kalorií.
PROČ NEZAŘADIT KRUHOVÝ TRÉNINK DO VAŠEHO ŽIVOTA?